Савет лекара: Како се заштитити током екстремно високих температура

17 јул 2024 Вести

Лагана исхрана, узимање течности, адекватно одевање и избегавање излагања сунцу у најтоплијем делу дана, савети су лекара грађанима како би боље подносили летњу врућину која се и данас очекује у Кули и широм Србије.

Директорка Дома здравља Кула, др Весна Томић, истакла је да је битно да се пацијенти са првим тегобама одмах јаве лекару, уколико осете главобољу, мучнину, слабост, нестабилност и зујање у ушима, јер то су први знаци како сунчанице тако и  топлотног удара:

„Са обзиром на временске непогоде које се манифестују кроз високе температуре, ми смо се потрудили да грађанима посветимо пажњу у смислу  превенције – како се заштитити. Препоруке којима се ми медицински радници држимо у оваквим околностима јесу управо да се што мање борави напољу без преке потребе, да се углавном обавезе завршавају ван тих ризичних сати када је деловање сунчеве светлости најинтензивније у периоду од 11 негде до 16 часова. Оно што је битно како се понашати у таквим околностима будући да се ту манифестују први знаци исцрпљености организма, пре свега довољним уношењем течности, значи довољном хидратацијом, адекватном исхраном, уносом хранљивих намирница при чему избегавати теже варљиву храну. Такође, оно што је битно, пацијенти много чешће помињу тај нагли прелаз из просторије са нижом температуром у просторије са вишом, као што је уствари напољу тако да је препорука тог постепеног навикавања, односно постепена адаптација. У принципу оно што је битно, то је да се пацијент са првим тегобама одмах јави лекару, уколико осети главобољу, мучнину, слабост, нестабилизовање у ушима, јер то су први знаци како сунчанице тако и  топлотног удара.„

Кад се упали црвени метеоаларм, као упозорење за повећану пажњу, најосетљивија група грађана су, како докторка наводи, деца, старије генерације, особе са хроничним болестима и аутоимуним обољењима:

„Нарочиту пажњу треба обратити на најосетљивију нашу популацију, значи децу, затим и старије особе, особе са хроничним болестима, особе са аутоимуним обољењима, с обзиром да је код њих управо тај ефекат сунца много више изражен у смислу штетности. Ношење адекватних заштитних наочара, шешира са широким ободом, лагане, комотне одеће и довољна хидратација су неке од првих мера које бих препоручила.

У принципу што је битно у целој причи је умор током ових врелих дана, који траје већ дужи временски период. Свако од нас треба томе да посвети посебну пажњу. Треба одвојити време за одмор, избегавати теже физичке активности, саветовала бих додатни опрез у саобраћају, јер је пажња код премора доста поремећена. Ово су неке од смерница на које бих ја обратила пажњу као лекар и коју би препоручила сваком од пацијената,“ истакла је др Весна Томић.

Претражи

+
RSS
Instagram